25 Amp Powerwerx Variable Volt Power Supply with Digital Readout (PSVPW25A)
Brand :
SKU:
PSVPW25A
Variable output 5-16 VDC. User selectable input voltage 115 VAC or 230 VAC. Meets CE/LVD Standard for export to EU. Use with ring terminals, banana plugs or compression connections.
The Powerwerx  dual-metered digital power supply is designed to supply 25 Amps continuous and  28 Amps surge. It features user variable output (5-16 VDC) by adjusting the  front mounted knob, or fixed 14.1 VDC output. Power output is through the rear  mounted 1/4" binding posts, using ring terminal connects (available as  part of our CP4 power cable set), banana plugs or compression connectors.
  • LED  display – volts and amps
  • DC  output – fixed 14.1 and adjustable 5-16 volts
  • Output  amperage – 25 amp continuous and 28 amp peak
  • Input  voltage – user selectable 115 VAC or 230 VAC
  • Fan:  Quiet internal cooling fan
  • Rear  mounted ¼” binding posts
  • Compact  – 6.1” x 5” x 2.5” (155 mm x 127 mm x 64 mm)