0.72x Quad Telecompressor Corrector for 155f7 StarFire (QUADTCC-155)
Brand : Astro-Physics
Discontinued: No Longer Available
- SKU:
- QUADTCC-155
- Historical information:
- Please refer to the description below
11-11-25 The QUADTCC-155 is no longer available. We do not have any plans for future production.
The following historical information is provided for your reference.
Expand your field! Reduce your f/value, speeding up the collection of photons! And do it with pin-point stars all the way to the corners of your full frame 35 mm sensor!
In January 2022, we introduced a new version of the 4-element telecompressor corrector that Roland designed to optimize performance for the 155mm f7 StarFire. This is NOT the same design as other QUADTCCS that are offered. It is unique to the 155mm f7 StarFire. Keep in mind that this telecompressor corrector requires a 3.5" connection to your telescope, so these scopes must be updated to the appropriate focuser or adapter:
- 155mm F7 StarFire EDF. Has a 4" focuser, so will need our 4" to 3.5" Adapter with Thumbscrews for 4" Focuser (ADA435).
- 155mm F7 StarFire EDFS. Has a 2.7" focuser, so will need to upgrade to the 3.5" focuser.
Construction:
- The male threads are 3.270" x 16
Back-focus Spacers and Focuser Adapters
The following chart shows the back-focus spacing (as measured from the rear flange of the back-focus spacer) is 80.8 mm +/- 1.0 mm.