Step-Down Adapter from 3.27" to 54mm for CMOS or CCD Cameras (ADA327-54)
Brand :
SKU:
ADA327-54
In July 2024, we added several adapters to simplify your CMOS or CCD imaging train when used with the field flatteners and telecompressor correctors (TCC) developed for the 3.5" or 4" focuser. These adapters were designed to retain the largest diameter possible just before the camera or filter wheel. This will provide strength, reduce flexure and reduce vignetting.
Applications
CMOS camera systems that provide a distance of 55mm from the camera sensor to the back of the adapters and/or OAG and filter wheel : When using ZWO, QHY and other similar cameras, these adapters will achieve the desired 80.8mm spacing from the camera sensor to the back-focus spacer of the field flattener or TCC. Refer to the CMOS camera system diagrams below.
CCD and other CMOS cameras: These adapters allow you to connect with the 48, 54 or 68mm threads of your camera. You may need a custom spacer (3.27 x 16tpi Male / 3.27 x 16tpi Femaie) to span the distance from this adapter to the back flange of the field flattener or TCC. There are so many camera models available that we can't provide spacers for all possibilities. Refer to the CMOS camera system diagrams and other diagrams related to your system below.